Jak najít dobrého řemeslníka?

Jak najít dobrého řemeslníka?

Dobrý řemeslník je k nezaplacení. Jak ale najít šikovného řemeslníka? A navíc takového, který bude k zaplacení. Přečtěte si několik tipů, jak poznáte dobrého řemeslníka, kde ho najdete a jak ho zaplatit.

1) Řemeslníkovi musíte věřit

Musí na něj být spolehnutí. Musí Vám umět vysvětlit, co chce dělat a jak. Musí umět odpovědět na vaše dotazy. A bude dobré, když bude mít i nějaké pověření nebo certifikát od výrobce, že byl proškolen a může s materiály pracovat a že po instalaci platí na materiál záruka.

2) Řemeslník musí mít kvalitní reference

Podívejte se na jeho web nebo facebookový profil. I když to nic nevypovídá o kvalitě jeho práce, můžete vidět, kterými pracemi se pyšní. Na webu budou určitě ukazovat to nejlepší, co udělal. Zeptejte se ho na 2-3 reference v okolí, abyste se na ně mohli zajet podívat. Zeptejte se majitelů, jak se ji s řemeslníkem jednalo a jak odvedl svoji práci.

3) Řemeslník musí chápat, co po něm chcete

Dobře popište řemeslníkovi, co přesně od něj žádáte. Řemeslník Vám musí jasně říci co jde (nebo co zvládne) a co už nejde (nebo nezvládne). vyberte si takového, který je realistický, neslibuje hory doly, ale umí a snaží se maximálně vyjít vstříc. Odpověď od řemeslníka „to nějak uděláme“ neberte jako odpověď. Řemeslník to vždy „nějak“ udělá. To ale neznamená, že VY s jeho prací budete spokojeni. Vždy chtějte vědět, jak to udělá, nebo jaké jsou možnosti. Pak se domluvte přesně na postupu, který Vám bude vyhovovat.

4) Řemeslník chce platbu až po výkonu

Šikovní řemeslníci nepotřebují peníze předem. Umí s penězi pracovat, a tak jsou ochotni získat platbu až po vykonané práci. Znamená to, že řemeslníkovi zaplatíte až Vám doveze materiál. Pak mu zaplatíte v nějaké stavu rozdělanosti stavby nebo rekonstrukce. A pak mu zaplatíte až po skončení práce. Před tím než zaplatíte, musíte být s prací spokojeni.

5) Řemeslník nebude asi nejlevnější

Udělejte si klidně výběrové řízení na dodavatele, ale kvalitní řemeslník nebude asi nejlevnější. Vyberte si takového, kterému věříte. Když je takových více, pak takového, kterému věříte a je nejlevnější.

Máte zkušenosti se řemeslníky, buďte první a napište níže do diskuze své zážitky. Tento článek bude nekončícím příběhem a inspirací pro výběr správných řemeslníků a informace budou postupně dodávány.