Jaká střešní krytina je nejlepší?

Nejlepší střešní krytina je ta, která se Vám bude líbit, bude za rozumnou cenu a bude dlouho bezvadně fungovat. To vše ale zjistíte až po několika (desítkách) let, pokud jste si vybrali dobře. Nebo třeba po pár měsících, pokud si dobře nevyberete. Nebo pokud vznikne během pokládky nějaký problémy. Musíte tedy zjistit dopředu, která krytina je nejlepší a zajistit, aby byla dobře položena.

Jak zjistit dopředu, která krytina je nejlepší?

Sami jsme to nevěděli a tak jsme se zeptali pokrývačů, tesařů a klempířů. Ti lezou po střechách každý den, řeší všemožné problémy a ze své zkušenosti ví, které materiály vydrží a které ne. V projektu Kvalitní Stavební Materiály nám jich odpovídalo několik stovek, takže jsme se dobrali k docela zajímavým výsledkům. I vy se můžete porovnat detaily kliknutím na tento odkaz.

Jak zajistit, aby střecha byla dobře položena?

Nemá asi význam, učit se vše, co by měli znát střechaři. Na Vás je vybrat si dobrého řemeslníka a kontrolovat detailně jeho práci. Seznam řemeslníků můžete najít na našem odkazu řemeslníci. Nebo můžete najít šikovného řemeslníka na nejremeslnici.cz, kde je i hodnocení spokojenosti s prací řemeslníků.

Potom co vyberete toho pravého, je nutné kontrolovat jeho práci. I řemeslníci jsou jen lidi a mohou dělat chyby. Nemusíte se většinou dívat na celou střechu, ale doporučujeme kontrolovat především detaily střech – kolem komínů, kolem hřebenů, kolem plechování, kolem střešních oken. 90% problémů, které na střeše vznikají je z důvodu drobné chyby v detailu.

Skladba střechy

Dále je nutné zkontrolovat, jak je zhotovena celá skladba střechy a zda odpovídá požadavkům výrobce.

Pokud můžete najděte si na internetu článek typu: nejčastější chyby při instalaci (a doplňte střešní krytinu, kterou jste si vybrali). Tam se dozvíte, na co si dát pozor a pak můžete i jako laici kontrolovat místa nejčastějších chyb. Dobří výrobci by Vám měli i poradit, na co si dát při pokládce pozor. Nezapomínjete, že střecha není jen střešní krytina. Jsou to i podstřešní fólie, zateplení, odvětrání a další části. Vše musí být správně navrženo a zhotoveno, aby střecha mohla správně fungovat. Porovnání kvality střešních materiálů najdete kliknutím zde.

Další z možností je využít stavební dozor, který by měl mít dostatek informací k tomu, aby věděl na co si dát pozor a co po pokrývačích kontrolovat.